Lazer Epilasyon

About Us image
50% Kampanya İndirimleri Kaçırmayın!

.

Epilasyon Nedir?
Epilasyon, minimum sürede minimum ağrı ve minimum yan etkisiyle istenmeyen tüylerden güvenilir ve etkin bir şekilde kurtulma yöntemidir.

Kullanılan ışın birbirine paralel giden tek renk ve tek dalga boyunda, gözle görülmeyen ışık demetidir. Etkili olmasının ana prensibi, seçici olmasıdır ve sadece kıl folekülünü tahrip etmesidir. Dalga boyu ve atış genişliği ayarlanmış olan ışın, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur.Entegre soğuk hava ile acısız ve ağrısız epilasyon imkanı sağlar. Diğer metodlardan ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir., 1997 yılında epilasyon tedavisinin güvenir bir yöntem olduğunu onayladı.

Epilasyonun Faydaları Nelerdir ?

Epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatça uygulanır. Diğer epilasyon türlerine göre işlem oldukça kısa sürer ve epilasyondan sonra hastalara herhangi bir kısıtlama yapılmaz . Epilasyonun başarıya ulaşma süreci kişisel faktörlere bağlı olarak değişir. Beyaz tenli ve koyu renk tüylenmesi olanlar, esmer ve açık renk tüylenmesi olan kişilere kıyasla daha kısa sürede sonuca varabilirler. Ayrıca yapılan çalışmalar 35 yaş üstü olan kişilerde epilasyonun daha başarılı olduğunu gösterir.

Tedavinin süresini kısaltmak için, hastaların seans aralarında çıkan tüylere ağda, ip, cımbız gibi yöntemler uygulamamaları gerekir.

Epilasyon, ciltte izler bırakmaz. İşlem sonrası uygulama yapılan bölgede hafif bir pembeleşme olması doğal sayılır. Bu renk değişikliği birkaç dakikadan birkaç saate uzayabilir. Bunun dışında ciltte herhangi bir etki yaratmaz.

Epilasyon yaptırmayı düşünen kişilerin dikkat edecekleri tek nokta, istedikleri bölgenin bronzlaşmasını tedavi süresince en aza indirmek.Son derece pratik, güvenli, minimum ağrılı olan bu yöntemde enfeksiyon riski kesinlikle yoktur.

Epilasyon Ne Kadar Zaman Alır?

Uygulama yapılıcak alanın genişliğine göre seans süreleri değişebilir.Bu yöntemle istenilen sonuca ulaşmak, tekrarlanan seanslarla mümkündür. Tedavi süresinin uzunluğu uygulanan bölge, hastanın yaşı, cilt rengi, hormonal durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Kişilerin hormanal dengeleri, uygulamanıni seyri açısından önemli bir faktördür. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde vücut yeni kıl kökleri üretebileceği için, bu tedaviden fayda görmeleri diğer kişilere göre fazla seans sayısı gerektirebilir. Bu nedenle epilasyona başlamadan önce hormonal denge sağlanmalı, daha sonra epilasyona geçilmelidir. Zira epilasyonla varolan kıl kökleri tahrip edilebilir. Yeni kıl köklerinin oluşmasının önüne geçilemez. Uygulamadan faydalanmada yaş önemli bir faktördür. Vücudun kıl kökü yaklaşık 17 yaşında son bulduğundan dolayı, bu yaştan sonra uygulamya başlanmalıdır.

Epilasyon Nasıl Hissedilir ?

Uygulama süreci minumum ağrılı, minimum acılıdır. Derinin üst yüzeyinde (epidermis) bulunan hücreler ısınarak dermisi ısıtır. Çoğu hasta minimal düzeyde bir rahatsızlık hisseder, ancak bu rahatsızlık hissi de hafif bir ısı ya da karıncalanma hissinden öte bir şey değildir.

Epilasyonda Kaç tedavi seansına ihtiyaç vardır?

En dramatik değişiklikler genellikle ikinci uygulamadan sonra ortaya çıkar. Hastaların çoğunda 6-8 uygulamaya gerek duyulur, fakat çok az sayıda hastada ekstra uygulama seansları gerekebilir.

Seans sayısındaki farkların Nedeni Nedir?

Gerekli uygulama seansı sayısı, kıl büyümesinin yoğunluğuna ve yerine bağli olarak çeşitlilik gösterir. Vücut kıllarının yaklaşık %30′u normal olarak büyüme fazında bulunur. Geri kalanı uykudadır. Her uygulama seansında büyümekte olan (anajen faz) kılların %30-45 temizlenebilir.

Epilasyon Tedavisine Nasıl Başlanır?

Epilasyon tedavisi için geldiğinde, eğitimli uzman cihazın nasıl çalıştığını anlatır ve kişi için uygun olup olmadığını değerlendirir. Nasıl etkili olduğunu görmek amacıyla, küçük bir alanda test yapılır. Genellikle herhangi bir ani değişiklik görmez. Bununla birlikte, her uygulamadan sonra 2-3 hafta içerisinde yani kılların çoğunluğunun yok olduğu görülür.

Bu tedavinin yan etkileri var mıdır?

Vücudun bazı kısımları diğer kısımlarından daha duyarlı olup, kızarabilir, hafifçe şişebilir, fakat bunlar da birkaç saat içinde kaybolur. Aşırı uçtaki vakalarda büllenme olabilir, bu da normal olarak bir iki gün içerisinde kaybolur. Deri pigmentasyonunda geçici azalma ya da çoğalmalar olabilir, ancak bu tip olgulara da sık rastlanmaz ve genellikle birkaç ay içerisinde normale döner.

Tedavi Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulama edilecek bölgenin bronzlaşmamış olması gerekir. süresince solaryuma girilmemeli ve işlem yapılacak bölge yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılmalı. Ayrıca tüy rengini açıcı kimyasal maddeler kullanılmamalı.

Epilasyon uygulanan bölgeye, seans aralarında ağda, cımbız gibi yöntemler kesinlikle uygulanmamalı.

Seanslar Arasındaki Süre Ne Kadardır?

Seansa girdiktek sonra dökülme 3 ila 15 içerisinde başlar,kılların tekrar çıkma süreleri, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak genel olarak vücut bölgelerinde 6 ila 8 hafta, yüz bölgesinde 4 – 6 hafta kadardır. Her seanstan sonra 15 ila 20 sonrasında kontrol seansı yapılmalıdır.

Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Uygulama yapılan bölgelere hassas davranılmalı. Cildi tahriş edici temizleyiciler ve topical sivilce kremleri kullanılmamalı. Banyo yapılmasında bir sakınca yoktur,işlem den 5 sonra banyo yapılabilir. İşlemden hemen sonra makyaj yapılabilir.

Epilasyonun Yan Etkileri Neler?

Uluslararası sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmalar şunu gösteriyor; epilasyon sadece geçici yan etkilere sebep oluyor. Çoğunlukla önemli cilt değişiklikleri gözlenmez. Nadiren hafif kızarma, soyulma olabilir. Meydana gelen kızarıklıklar 24 saatte kaybolur. Çoğu vakada meydana gelen deri reaksiyonları 1 – 2 saatte yok olur. Deri rengi çok koyu olan kişilerde hypo ve hyperpigmentasyon alanları oluşabilir. Cildin en üst tabakasının dökülmesiyle zaman içinde kaybolur.

Epilasyon sadece kıl folükülü tarafından emildiği için, sistematik yayılım yok. Sadece uygulanan bölgedeki kıl folükülüne etkiler. Vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Bu ışın UV veya radyoaktif ışınlarla karıştırılmamalı. Yapılan araştırmalar sonucu, bu uygulamada kansorejen herhangi bir etki saptanmamış.Yeterli klinik çalışma olmadığı için, gebelik döneminde uygulanmaz. Ayrıca yapılacak bölgede lokal enfeksiyon bulunuyorsa, işlem yapılamaz. Bunun dışında, epilepsi hastalarına ve kronik deri hastalığı olanlara tedavi uygulanamaz

© Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla Güzellik ve Estetik amaçlı açılmış Güzellik Merkezlerinde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK, AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. .